ul. Komorowicka 110, 43-300 Bielsko-Biała
biuro@gfsp.pl +48 (33) 333 90 92
Close
Poland, 43-300 Bielsko-Biala Komorowica 110
+48 (33) 333 90 92 biuro@gfsp.pl
8:00-16
Bezglutenowy i wegański chleb na zakwasie z mąki teff i kaszy gryczanej

Bezglutenowy i wegański chleb robiony na zakwasie z  mąki teff i kaszy gryczanej. Przyjemnie wilgotny miąższ i chrupiąca skórka, a w dodatku bogactwo składników odżywczych! Obiecujemy, że dla tego smaku warto poczekać dwie doby na zakwas 🙂

Zapraszamy do obejrzenia filmu, a poniżej przepis:

Składniki:

✅ 20 dag mąki teff INCOLA
✅ 20 dag niepalonej kaszy gryczanej
✅ 10 dag mąki ryżowej
✅ 5 dag ziaren słonecznika
✅ 2 łyżki mielonej łuski babki jajowatej
✅ 1 łyżeczka soli
✅ 700 ml letniej wody

  1.  Do miski wsypać mąkę z teffu, kaszę gryczaną i sól, wymieszać i wlać 500 ml letniej wody. Całość dokładnie wymieszać, a następnie przykryć ściereczką i wstawić w ciepłe miejsce na 2 doby. W tym czasie, trzeba od czasu do czasu zamieszać ciasto.
  2. Po dwóch dniach, gdy surowe ciasto zacznie fermentować, zmiksować je na jednolitą masę. Dodać mąkę ryżową, babkę jajowatą, słonecznik i dokładnie wymieszać łyżką, dolewając około 200 ml wody, aby po zamieszaniu uzyskać ciasto o konsystencji rzadkiego ciasta na racuchy. Ponownie przykryć ściereczką i odstawić jeszcze na 12 godzin.
  3. Gotowe ciasto wylać do wysmarowanej olejem i oprószonej mąką ryżową foremki, wierzch masy wygładzić ręką zanurzoną w oleju i wstawić do piekarnika nastawionego na 40°C, lub w ciepłe miejsce na 2 godziny.
  4. Nastawić piekarnik na 180°C z termoobiegiem i piec chleb około 50-60 minut. Chleb wyłożyć z foremki na drucianą kratkę, aby przestygł i odparował.

 

Autorzy:

Przepis powstał przy współpracy z Atelier Smaku – Jola i Mirek specjalizują się w kuchni wegańskiej i bezglutenowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie imienia i nazwiska oraz adresu mailowego w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne w celach marketingowych przez administratora danych, tj. GFSP Sp.z.o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Komorowicka 110 i oświadczam, iż podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne oraz iż zostałem poinformowany o prawie żądania dostępu do moich danych osobowych, ich zmiany oraz usunięcia.

FreshMail.pl