Jak przygotować się do bezglutenowych podróży?

Jedną z większych trudności, której stawiają czoła osoby na diecie bezglutenowej jest planowanie bezpiecznego wyjazdu. Mimo, iż jego zorganizowanie na pewno wymaga więcej czasu, to możliwości jest naprawdę dużo! W artykule doradzamy jak przygotować się do podróży, na co zwrócić szczególną uwagę i podsuwamy gotowe rozwiązania.

Bezglutenowe podróże na każdą kieszeń

Niezależnie jak długą planujecie podróż, kluczowym punktem jest znalezienie odpowiedniego miejsca pobytu tak, aby mieć łatwy dostęp do bezglutenowego jedzenia. Tak naprawdę jest kilka możliwości w zależności jaki budżet chcecie przeznaczyć:

  1. Wynajęcie pokoju z aneksem kuchennym – najbezpieczniejsza opcja, w której można uzbroić się we własne pożywienie. Gdy planowany jest wyjazd za granicę dobrze jest rozeznać teren i zarezerwować pobyt blisko targów rybnych oraz z warzywami i owocami. Wakacje z dostępem do najwyższej jakości produktów, w niskich cenach gwarantują zadowolenie 😊
  2. Menu bez glutenuKLIK ta strona pozwoli na znalezienie hoteli, pensjonatów i restauracji w Polsce, które są przyjazne dla osób na diecie bezglutenowej. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, od pensjonatów czy gościńców po wyższej klasy hotele. Przeglądnięcie listy restauracji może też być pomocne w podjęciu decyzji o wynajęciu w ich pobliżu noclegu, co zapewni dostęp do bezpiecznego jedzenia, gdy nie będziecie mieli ochoty na gotowanie lub tego po prostu nie planujecie.
  3. Skorzystanie z pomocy portali turystycznych – sięgnijcie do nich po pomoc, szczególnie gdy szykuje się wyjazd za granicę. Niektóre z nich zapewniają pomoc w znalezieniu hotelu, który oferuje wyżywienie bezglutenowe, a pomocy udziela doradca będący specjalistą w diecie bezglutenowej np. 24holiday. Oczywiście można kontaktować się z hotelami osobiście. Wtedy najlepiej przeglądać propozycje hoteli wyższej klasy (od 4 gwiazdek w górę) lub prywatnych kwater, które cechują się indywidualnym podejściem do klienta.

Korzystaj z doświadczenia innych!

Sięgajcie po informacje do osób, których codziennością jest dieta bezglutenowa i kontaktujcie się z blogerami. Nie trzeba tracić czasu i energii – korzystajcie z doświadczeń innych! Takich stron jest naprawdę sporo, a my prezentujemy kilka z nich:

  • Bezglutenowa mama to bezglutenowy weteran 😊 Na bieżąco opisuje swoje wyprawy po Polsce ale i do Włoch, Austrii, Wiednia, Czech, Anglii. Chętnie daje wskazówki ułatwiające wyjazd i informuje o miejscach, które warto odwiedzić.
  • Traveling4us without gluten czyli podróże (i nie tylko!) oczami celiaka. Znajdziecie tam mnóstwo pożytecznych wpisów na temat wyjazdów, relacji z wycieczek i miejsc, gdzie można się zatrzymać i zjeść bezglutenowo. Śledźcie na bieżąco i gromadźcie linki z ciekawymi informacjami – a nóż się przydadzą 😊
  • Bezglutenowy blog to źródło praktycznej wiedzy osoby, która zgromadziła spory bagaż doświadczeń związanych z dietą bezglutenową. W dziale bezglutenowe podróże znajdziecie nie tylko infomacje z podróży do Niemiec, Londynu czy nad polskie morze ale i relacje np. ze sklepów w różnych państwach – co można w nich kupić i za ile. Nic tylko korzystać!
  • Pink diary to blog prowadzony przez osobę na diecie bezglutenowej. W dziele Styl życia znajdziecie m.in. relacje z podróży np. na Ibizę, na pewno też podpowie odnośnie podróży do Londynu 😊 Oprócz dostępu do cennych informacji, rozpłyniecie się oglądając piękne zdjęcia. Obiecujemy!
  • Zdrowo, pięknie i bezglutenowo kolejne źródło inspiracji osoby, która dzieli się praktycznymi poradami. Na blogu znajdziecie nie tylko informacje o bezglutenowych wyjazdach ale i opisy bezglutenowych restauracji wraz ze zdjęciami propozycji, które warto zamówić 😊

Tłumacz, pytaj, pytaj, pytaj…

Wiemy, że dla wielu z Was może to być frustrujące ale to na co nie ma się wpływu, należy zaakceptować. Dlatego, jeśli planujecie odwiedzić miejsce, w którym nie macie pewności, że zjecie bezglutenowo, to nie czujcie  się skrępowani, że zadajecie zbyt dużo pytań lub za bardzo kontrolujecie sytuację. Gdy w rachubę wchodzi Wasze zdrowie i samopoczucie na dalszą część wakacji (mają być przecież przyjemnością!) – nie miejcie oporów.

  1. Wytłumaczcie dokładnie, że nie możecie jeść glutenu, co się z tym wiąże i czego nie możecie spożywać. Niestety wiele osób dalej nie ma świadomości i myśli, że wszystko co nie jest pszenicą jest bezglutenowe.
  2. Pytajcie dokładnie jak przyrządzane jest danie i mimo zapewnień kelnera, że jest wolne od glutenu poinformujcie, że np. sałatka nie może być posypana grzankami, nie może zawierać określonych kasz i czym przyprawiane są kawałki kurczaka. Znamy przypadki, gdzie zamówiona sałatka miała być bezglutenowa, a na dole czaił się pęczak albo na górę bezglutenowej jajecznicy podano kromkę pszennego chleba. Bardzo często takie sytuacje nie wynikają ze złej woli osób przygotowujących jedzenie ale z braku świadomości czy po prostu gościnności.

Przezorny zawsze ubezpieczony!

Pamiętajcie, że mimo zapewnień obsługi hotelu/ restauracji/ linii lotniczych o dostępności wyżywienia bezglutenowego, zawsze zabierajcie ze sobą swoją wyprawkę!

Dostęp do bezglutenowych szybkich przekąsek jest coraz łatwiejszy i naprawdę jest wybór. W następnym artykule napiszemy o bezglutenowych przekąskach na podróż. Dodamy w nim też kilka świetnych przepisów, z których można przygotować wyprawkę do pudełka, która będzie doskonale smakować nawet na zimno. Istnieje tylko jedno niebezpieczeństwo – trzeba ich pilnować, bo są tak pyszne, że inni na pewno z chęcią się poczęstują, a dla Ciebie nic nie zostanie 😊

Jeśli planujecie dłuższe wakacje nie zapomnijcie zabrać ze sobą również własne makarony, mąki, ryż, kasze czy chleb. Jeśli tylko jest miejsce lepiej jest mieć je przy sobie.

Mini brownie idealne do torebki i plecaka (zawsze mamy go ze sobą 😊)

 

Przekąskę energetyczną 4heart zabieramy ze sobą na spacery i wyjazdy

Jak widać pomysłów jest wiele i nawet nie ośmielimy się stwierdzić, że je wyczerpaliśmy 😊 A Wy jak radzicie sobie z podróżami? Podzielcie się swoimi doświadczeniami 🙂 

 

Autor:

Anna Raczek
Incola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + siedem =

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych produktów własnych i usług administratora danych w zakresie adresu mailowego. Administratorem danych osobowych jest GFS Poland sp. z o.o. z siedzibą przy Komorowickiej 110, 43-300 Bielsko-Biała. W przypadku niektórych form marketingu bezpośredniego podstawą przetwarzania może być też udzielona zgoda (art. 6 ust. 1 lit. a RODO). W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych możliwy jest kontakt mailowy biuro@gfsp.pl. Dane mogą być przekazywane podmiotom usługowym współpracującym z GFS Poland w zakresie określonym przez Politykę Prywatności serwisu internetowego www.incola.com.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne dla realizacji wyżej wymienionych celów. Osoba, której dotyczą dane, ma prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zgoda dotycząca przetwarzania danych w celu realizacji niektórych form marketingu bezpośredniego może zostać w każdym momencie cofnięta, a jej niewyrażenie nie uniemożliwia otrzymania odpowiedzi na przesłane zapytanie. Dane przetwarzane będą do momentu wyrażenia sprzeciwu bądź odwołania zgody na przetwarzanie.