Dlaczego powinniśmy unikać styczności z Bisfenolem A (BPA)?
Czy ma on szkodliwy wpływ na zdrowie? Odpowiedź w poniższym artykule, ale zanim przejdziecie do lektury zapewniamy, że folia ochronna,w którą zapakowane są produkty Incola jest wolna od tego szkodliwego związku.
Coraz więcej wiemy na temat tego co powinniśmy jeść, jakich kosmetyków używać, jakie składniki działają na naszą korzyść, a jakie wręcz przeciwnie. Ale czy zawsze zastanawiamy się nad opakowaniem produktów po jakie na co dzień sięgamy? Nie chodzi tu jedynie o, skądinąd bardzo ważną, kwestię recyklingu, ale głównie nasze zdrowie. Kilka lat temu pewne kontrowersje wzbudziły informacje o butelkach PET, a to za sprawą ftalanów, aldehydów oraz używanego do ich produkcji antymonu. Towarzyszące nam od 1941 r. plastikowe butelki jednak nigdzie się nie wybierają, a dzisiaj temat plastiku wraca za sprawa Bisfenolu A – związku, który cieszy się ostatnio dużą popularnością szczególnie w kręgach naukowych. Wpływ Bisfenolu A jest szeroko badany i niektóre wyniki nie napawają optymizmem, mimo to nie należy się załamywać, tego niesympatycznego związku możemy skutecznie unikać, wybierając odpowiednio zapakowane produkty (np. produkty Incola, zapakowane są w folię wolną od Bisfenolu A).
O co jest oskarżany Bisfelnol A? Oto trzy główne stawiane mu zarzuty:
Zarzut nr 1: Bisfenol A robi bałagan w gospodarce hormonalnej
Biosfenol A, razem z kolegami po fachu – ftalanami, należy do związków EDC, czyli związków zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego. Wszystko dlatego, że ich budowa przypomina naturalnie występujące hormony, co „ogłupia” nasz system hormonalny prowadząc do różnorodnych niepożądanych efektów. Bisfenol A odkłada się w organizmie, dlatego mimo że jego bezpieczna dawka to 0,05 μg/kg masy ciała dziennie to zauważono, że już mniejsze dawki w perspektywie czasu skutkują niepokojącymi zmianami. Konsekwencją zamieszania jakie powoduje Bisfenol A w naszym organizmie mogą być problemy z tarczycą, otyłość, problemy z płodnością czy impotencją, a wśród kobiet, u których stwierdzono podwyższone stężenie BPA, zauważono wyższą skłonność do zapadania na chorobę policystycznych jajników.
Zarzut nr 2: Bisfenol A podnosi ryzyko zachorowalności na raka
Wśród kobiet oraz mężczyzn narażonych na szkodliwe działanie Bisfenolu A, zauważono podwyższoną zachorowalność na szereg nowotworów takich jak: rak jajników, macicy, prostaty oraz piersi. Część naukowców zwraca jednak uwagę, że badaniom zostały poddane osoby, u których stężenie BPA było dużo wyższe niż przeciętne.
Zarzut nr 3: Bisfenol A negatywnie wypływa na rozwój dzieci
Dzieci, szczególnie w wieku niemowlęcym narażone są na działanie BPA głównie przez jego występowanie w puszkach stosowanych do przechowywania mleka modyfikowanego oraz butelek do karmienia. Wysokie stężenie BPA w moczu dzieci zostało powiązane ze stanami lękowymi, gorszą kontrolą emocji oraz większą skłonnością do zachowań depresyjnych. Wykazano również, że negatywne wpływ BPA był bardziej widoczny u dziewczynek niż u chłopców
W czym możemy się spodziewać BPA?
Zdrowe nawyki kluczem do sukcesu!
Mimo szeroko omawianej tematyki wpływu BPA na organizm ludzki, w środowisku naukowym nie ma zgody co do zakresu jego szkodliwości. Naukowcy spierają się co do bezpiecznej dawki oraz do tego, czy wyższe stężenie BPA u osób chorych nie jest spowodowane obniżoną zdolnością do usuwania go z organizmu. Niemniej jednak, część krajów usunęło ten związek z produktów dla dzieci, a Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) odradza stosowanie go w opakowaniach mających bezpośrednią styczność z jedzeniem. Obecnie, gdy materiały syntetyczne z BPA są tak powszechne, niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie tego związku z organizmu, dlatego też kierując się zdrowym rozsądkiem warto wprowadzić kilka zdrowych praktyk
- Wybieraj butelki z oznaczeniem od 0 do 4 lub opakowań BPA FREE ♺
- Nie podgrzewaj pożywienia w plastikowych pojemnikach 🥡
- Nie pozostawiaj butelek z wodą na słońcu 🌞
- Chroń plastikowe butelki i opakowania przed pogięciem, uszkodzeniem 🔨
- Wybieraj jedzenie dla dzieci w formie proszku, zamiast gotowe płyny 👶
- Kupuj świeże, bądź mrożone warzywa zamiast puszkowanych 🍅
Mimo powszechnego występowania Bisfenolu A w opakowaniach z tworzyw sztucznych, co niesie ryzyko zbyt częstej styczności z tym szkodliwym związkiem, istnieje mnóstwo sposobów, aby skutecznie go unikać. Wystarczy znajomość kilku niezmiennych zasad, podstawowa świadomość i umiejętność sprawdzenia, które tworzywa sztuczne są wolne o BPA.
Autor:
Katarzyna Łaguz
Incola
Dodaj komentarz