Naleśniki kokosowe

Chyba nie ma osoby, która nie lubi naleśników. Te cienkie i elastyczne placki można podawać na słodko i na słono!

Tajemnica sukcesu polega na dokładnym wymieszaniu ciasta na gładka masę i odczekaniu kilku, kilkunastu minut aż ciasto będzie gotowe.

Podobno pierwszy naleśnik nigdy nie jest idealny! Mistrzowie smażenia naleśników potrafią widowiskowo obracać naleśniki podrzucając patelnię.

Składniki:

  • 4 jajka
  • ½ szklanki mleka kokosowego
  • 1 łyżka oleju
  • ½ łyżki pasty waniliowej
  • 4 łyżki mąki kokosowej
  • 1 łyżka skrobi kukurydzianej
  • szczypta soli

Sposób przygotowania:

Wbij jajka do miski, ubij je przez chwile, dodaj inne mokre składniki. Połącz.

Następnie dodaj obie mąki oraz sól. Wszystko wymieszaj energicznie, polecamy masę zblendować, aby nie pozostały żadne grudki.

Odstaw ciasto na przynajmniej 10-15 minut, w tym czasie mąka kokosowa nabierze mleka.

Rozgrzej mocno patelnie, delikatnie posmaruj ją olejem. Wylej ciasto.

Pamiętaj, ciasto z mąki kokosowej ma inną elastyczność niż tradycyjne ciasto z mąki pszennej. Może się kruszyć i łamać.

Bardzo ważne jest, aby dobrze nagrzać patelnię, nie można użyć zbyt dużej ilości tłuszczu i mąki.

Mąka kokosowa ma inną higroskopijność i odczekanie tych 10 minut jest wręcz niezbędne.

Po tym czasie, jeśli uznasz, że ciasto jest zbyt gęste, możesz dodać jeszcze mleka roślinnego i ponownie całość zblendować.

Z czym podasz swoje naleśniki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 1 =

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych produktów własnych i usług administratora danych w zakresie adresu mailowego. Administratorem danych osobowych jest GFS Poland sp. z o.o. z siedzibą przy Komorowickiej 110, 43-300 Bielsko-Biała. W przypadku niektórych form marketingu bezpośredniego podstawą przetwarzania może być też udzielona zgoda (art. 6 ust. 1 lit. a RODO). W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych możliwy jest kontakt mailowy biuro@gfsp.pl. Dane mogą być przekazywane podmiotom usługowym współpracującym z GFS Poland w zakresie określonym przez Politykę Prywatności serwisu internetowego www.incola.com.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne dla realizacji wyżej wymienionych celów. Osoba, której dotyczą dane, ma prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zgoda dotycząca przetwarzania danych w celu realizacji niektórych form marketingu bezpośredniego może zostać w każdym momencie cofnięta, a jej niewyrażenie nie uniemożliwia otrzymania odpowiedzi na przesłane zapytanie. Dane przetwarzane będą do momentu wyrażenia sprzeciwu bądź odwołania zgody na przetwarzanie.